Strona główna Zdrowie i sport Alkoholowy syndrom Otella – jak powrócić do rzeczywistości i uratować swój związek

Alkoholowy syndrom Otella – jak powrócić do rzeczywistości i uratować swój związek

706
PODZIEL SIĘ

Problem alkoholowy w związkach często skutkuje nie dającą się racjonalnie wytłumaczyć zazdrością. Nałogowe spożywanie trunków zmienia poczucie rzeczywistości oraz racjonalne pojmowanie zachowań partnera/partnerki. W wielu przypadkach zazdrość żywiona przez chorego przybiera postać psychozy, a to może doprowadzić do tragedii. W najgorszych przypadkach dochodzi do zabójstw oraz samobójstw.

Alkoholowy syndrom Otella – na czym polega to zjawisko

Alkoholowy syndrom Otella to rodzaj zaburzenia psychicznego – psychozy – składającego się z urojeń wykształconych u chorego. Dotyczą one podejrzeń niewierności u partnera/partnerki, które są zazwyczaj bezpodstawne. Spożywanie alkoholu zaburza jednak racjonalne postrzeganie rzeczywistości i stąd pojawiają się u chorego zachowania wykraczające poza normę oraz niezgodne z zastaną sytuacją.

Tego typu paranoja alkoholowa charakteryzuje się między innymi następującymi przykładami zachowań:

  • podejrzenie zdrady w związku z niską sprawnością seksualną osoby uzależnionej
  • bardzo silne przekonanie  zdradzie mimo jasnych dowodów temu przeczących
  • posuwanie się do czynów niezgodnych z ogólnymi zasadami szacunku społecznego – przekraczanie granic
  • rozpaczliwe poszukiwanie dowodów zdrady, np. śledzenie, ogląd ciała partnera/partnerki, sprawdzanie, gdzie był/była w danym miejscu i czasie
  • pojawienie się urojeń o charakterze absurdalnym, np. podejrzenie o zdradę z wieloma osobami w tym samym czasie lub kazirodztwo
  • przerysowany odbiór rzeczywistości, np. ładny ubiór lub określone zachowanie może świadczyć o chęci spodobania się komuś innemu
  • urojenia o charakterze prześladowczym, np. partner/partnerka wraz z kochankiem/kochanką działają na rzecz utraty życia przez chorego

Do całokształtu wyżej opisanego rysopisu psychotycznych zachowań chorobliwej zazdrości alkoholowej należy dodać również, że chory potrafi bardzo dobrze tę psychozę maskować. Poza domem może być istnym wzorem do naśladowania. Jest cnotliwy, a nawet niekiedy wykazuje się wielką efektywnością oraz zaangażowaniem w pracy. Po powrocie do domu następuje jednak przemiana – zaczyna pić i podejmować zachowania agresywne wobec partnera/partnerki.

Jak wyrwać się z psychozy alkoholowej i cieszyć się pełnym miłości związkiem?

By móc uwolnić się od nieprawidłowego pojmowania rzeczywistości, a tym samym zaburzeń psychicznych, chory powinien podjąć natychmiastowe kroki, by utrzymać stan trzeźwości.

Odstawić alkohol choremu jest jednak bardzo trudno. By to osiągnąć, warto zdecydować się na zabieg zaszycia alkoholowego. Wszywka alkoholowa to wszczepienie pod tkankę skórną tabletek Disulfiramu (Esperalu) zawierających aktywny składnik silnie reagujący na alkohol w sposób negatywny dla zdrowia i życia człowieka. Pod tym rygorem chory nabiera awersji do trunków i może pozostać trzeźwy nawet do 12 miesięcy. Dzięki temu w efektywny sposób prowadzi terapię antyalkoholową i jednocześnie w konstruktywny sposób radzi sobie z problemami psychicznymi.

Esperal stanowi zatem swoiste koło ratunkowe dla alkoholików pragnących uratować swoje związki i cieszyć się szczerą miłością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here