Strona główna Zdrowie i sport Czym jest astygmatyzm

Czym jest astygmatyzm

967
PODZIEL SIĘ

Astygmatyzm to jedna z bardziej rozpowszechnionych wad wzroku, wiele osób może sobie nawet nie zdawać sprawy z faktu, iż cierpi na tego rodzaju przypadłość. Może się ona pojawić zarówno w młodym wieku, jak i u osób starszych, a często występuje w towarzystwie krótkowzroczności lub nadwzroczności. Dlatego też warto wiedzieć, co powoduje tę wadę, jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić.

Rozproszenie światła

Zdrowa soczewka i rogówka mają kulisty kształt, a gdy pojawia się astygmatyzm (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm) przypominają one bardziej owal lub piłkę do rugby. W wyniku tego światło, które dostaje się do oka, jest rozpraszane i nie skupia się prawidłowo na siatkówce. W związku z tym pojawia się wrażenie rozmytego lub rozmazanego obrazu.

Zaburzony zostaje sposób przekazywania impulsów, obraz w oku tworzy się zniekształcony, co powoduje duży dyskomfort dla osoby dotkniętej astygmatyzmem. Pacjent, który nosi już okulary, może mylnie przepuszczać, iż zniekształcenie obrazu jest związane z postępem wady. Warto zatem udać się do specjalisty, by ten określił, jak jest w istocie.

Jak rozpoznać astygmatyzm

Na szczęście jest kilka objawów, które pozwalają samemu wstępnie określić czy do czynienia mamy z tym schorzeniem, czy z inną wadą wzroku. Pierwszą wskazówką jest rozmazywanie się obrazu, podczas gdy próbujemy skupić wzrok na obiektach znajdujących się w oddali, np. podczas jazdy samochodem, mamy trudność z odczytywaniem znaków drogowych. Z drugiej strony astygmatyzm może także wywoływać problemy podczas czynności wymagających skupienia wzroku na małych przedmiotach, np. podczas czytania lub szycia.

Jeżeli przez dłuższy czas wada ta jest lekceważona, może powodować poczucie zmęczenia, bóle głowy, nieostre widzenie, konieczność mrużenia oczu, by wyraźnie odczytać np. SMS w telefonie. Pomocne może się okazać przeprowadzenie testu, który znajduje się w Internecie. Jeżeli podejrzewamy, że cierpimy na astygmatyzm, warto zgłosić się do lekarza okulisty.

Wygodne korygowanie astygmatyzmu

Nowoczesne technologie stosowane w produkcji soczewek kontaktowych pozwalają na łatwe i bezbolesne skorygowanie astygmatyzmu. Najlepszym rozwiązaniem są toryczne szkła kontaktowe, które niwelują indywidualne różnice w kształcie oka, umożliwiając poprawne skupianie się światła na siatkówce. Dzięki takim nowoczesnym sposobom korekcji osoby z astygmatyzmem mogą prowadzić normalne życie, bez konieczności noszenia często niepraktycznych okularów. Warto zatem zapytać swojego okulistę o takie rozwiązanie, gdy dowiemy się, iż światło w naszym oku jest zbyt rozproszone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here