Strona główna Zdrowie i sport Dlaczego magnez jest tak potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania serca

Dlaczego magnez jest tak potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania serca

324
PODZIEL SIĘ

Witaminy i minerały są niezbędne w funkcjonowaniu całego organizmu, a ich niedobory skutkują pogorszeniu stanu zdrowia. Zwykle nie przykładamy dużej uwagi do tego, czy i w jakiej ilości występują one w naszych posiłkach. Dlatego też dieta uboga w witaminy wymaga suplementacji. Prawidłowa praca serca wymaga głównie uzupełnienia zapotrzebowania na magnez. Dlaczego jest on taki ważny i należy zadbać, aby dostarczać go do organizmu?

Dlaczego nie należy doprowadzać do deficytu magnezu w organizmie

Magnez to pierwiastek chemiczny, odgrywający bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu układu sercowego. Reguluje poziom ciśnienia we krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca oraz udaru mózgu. Jego niedobór powoduje wystąpienie zaburzeń rytmu serca, głównie migotania przedsionków, częstoskurczu komorowego oraz migotaniu komór. Do objawów świadczących o niedoborze magnezu możemy zaliczyć:

  • zmęczenie
  • osłabienie koncentracji
  • większa podatność na stres
  • kołatanie serca
  • niepokój
  • stany lękowe
  • drżenie kończyn

Magnez można dostarczyć do organizmu poprzez wzbogacenie swojej diety w zielone warzywa, orzechów, pestek dyni, gorzkiej czekolady oraz produktów zbożowych. Dostarczenie tego pierwiastka w dostatecznych ilościach chroni przed występowaniem arytmii, nadciśnienia tętniczego, a nawet zawału. Z kolei warto również pamiętać, że niektóre produkty, takie jak: kawa, alkohol, a także niektóre leki bądź nadmierny wysiłek fizyczny mogą przyczynić się do nie przyswajania magnezu do organizmu.

W jaki sposób chronić serce przed wystąpieniem zaburzeń jego rytmu

Oprócz prawidłowej diety, można również zażywać magnez w tabletkach. Warto jednak uzgodnić bezpieczną dawkę z lekarzem i nie brać go na własną rękę, gdyż zbyt duża ilość magnezu również niewłaściwie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Ważna jest również kontrola serca, poprzez regularne wykonywanie badań EKG. Dzięki przenośnemu EKG  i mobilnej aplikacji istnieje możliwość monitorowania skurczów serca i zapisywania wyników w specjalnej aplikacji. O tym, jak wygodnie przeprowadzić badanie w domu, dające wiarygodny wynik dowiemy się ze strony: https://arytmiaserca.pl/produkt/kardia-mobile-6l/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here