Strona główna Rodzina Gdzie szukać pomocy w leczeniu alkoholizmu

Gdzie szukać pomocy w leczeniu alkoholizmu

368
PODZIEL SIĘ

Z nałogiem alkoholowym spotykamy się coraz częściej, jednak czy wiemy co robić w takich sytuacjach? Gdzie się udać o pomoc i poradę?

Gdzie szukać wsparcia w nałogu alkoholowym

Pierwsze kroki powinniśmy skierować do najbliższej rodziny. To osoby mieszkające z nami na co dzień będą wiedziały, czy faktycznie pijemy za dużo i będą naszym wsparciem w codziennych wyborach. Jeżeli jednak nie mamy z kim porozmawiać, albo boimy się przyznać do problemu, to możemy wypełnić testy. W internecie, na wielu stronach znajdziemy testy, które pomogą nam uświadomić sobie naszą chorobę. Na pytania musimy odpowiedzieć szczerze, bo tylko szczera odpowiedź da nam jasny pogląd sytuacji.

Kiedy będziemy już pewni, że potrzebujemy pomocy, warto zadzwonić pod infolinie, które są czynne całą dobę i zapytać co robić dalej (np. https://www.poznan.alkomedica.pl/). W dzisiejszych czasach możemy poprosić o pomoc, nawet nie wychodząc z domu. Warto podjąć taki krok, bo od niego zależy nasz życie.

Udając się do specjalisty, który poradzi nam jak walczyć z nałogiem, warto też pomyśleć o grupie wsparcia. Są to inne osoby, które zmagają się, bądź zmagały z tym samym problemem co my. Wspólne rozmowy i wsparcie dadzą ducha walki, by pokonać tą chorobę. 

Alkoholizm to choroba, a nie słabość charakteru 

W całej terapii antyalkoholowej musimy zrozumieć jedno, alkoholizm jest chorobą, a nie naszą genetyczną cechą. Zatem jesteśmy w stanie się wyleczyć i pozbyć choroby, jeżeli tylko podejmiemy się jej leczenia i będziemy to robili w zgodzie z samym sobą. Nikt za nas nie pokona choroby alkoholizmu. Najważniejszy jest nasz wybór i chęć walki z nałogiem. Podejmując się terapii warto zrobić sobie listę, na czym naprawdę nam zależy w życiu i dlaczego alkohol nie pomoże nam w realizacji planów. Przykładowo:

  • zbudować dom / po spożyciu zamiast pracować idę spać,
  • wejść na szczyt góry / po wybiciu piwa zmniejsza się kondycja i wydolność płuc,
  • mieć zdrowe dziecko / nadmiar alkoholu wpływa na potencję .

Ważne jest by zrozumieć, że alkohol w dużych ilościach jest trucizną. Tak samo, jak każdy lek ma swoje dawki kiedy leczy, a kiedy zabija. Niestety trunki alkoholowe są łatwo dostępne, a świadomość zagrożenia jakie niesie za sobą ich picie, jest przez dzisiejszy świat ukrywana pod pozorem radości, przyjemności i kolorów. Wszystko to nie po to, by człowiekowi pomóc ale po to, by wielkie firmy mogły zarabiać pieniądze, na naszych słabościach. Nie dajmy się zabijać, idźmy po zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here