Strona główna Zdrowie i sport Jak powstają zmarszczki i jak sobie z nimi radzić

Jak powstają zmarszczki i jak sobie z nimi radzić

611
PODZIEL SIĘ

Podobnie jak cały organizm, skóra również podlega procesowi starzenia. Jednym z najlepszych znaków tego, że powoli zaczynamy się starzeć, jest pojawienie się zmarszczek. Zazwyczaj pierwsze zmarszczki zaczynamy widzieć w trzeciej lub czwartej dekadzie życia. Powstają one pod wpływem wielu czynników – zewnętrznych i wewnętrznych. Skutkiem tych procesów jest pojawienie się zmarszczek – najpierw drobnych i niezauważalnych, które z czasem stają się coraz bardziej widoczne. Istnieją na szczęście sposoby, które mogą pomóc w walce ze zmarszczkami i mogą spowolnić proces ich powstawania. 

Jak powstają zmarszczki

Z pewnością każda kobieta nie raz zastanawiała się, dlaczego i jak powstają zmarszczki. Najkrótszym wytłumaczeniem tego jest oczywiście proces starzenia się skóry, którego skutkami są zmarszczki. Podstawowymi przyczynami powstawania zmarszczek są czynniki zewnętrzne (m.in. nadmiar słońca, stres, nieodpowiednia dieta, nadmiar używek itp.) oraz zewnętrzne (m.in. uwarunkowane genetycznie oraz naturalne, wynikające z upływu czasu, polegające na spowolnieniu procesów fizjologicznych (skóra po prostu stopniowo się starzeje). Do substancji, odgrywających istotną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji skóry należy zaliczyć: kwas hialuronowy, substancje tłuszczowe, czyli ceramidy i nienasycone kwasy tłuszczowe, a także kolagen i elastynę. Ich niedobór, który pojawia się w wraz ze starzeniem się organizmu, powoduje utratę jędrności, gładkości i elastyczności skóry (kwas hialuronowy, kolagen, elastyna). Osłabia się również bariera wodno-lipidowa, przez co zaburzone zostaje m.in. przenikanie przezskórne. Pierwsze zmarszczki powstają zazwyczaj na skutek mimiki twarzy w miejscach, które wykonują największy ruch przy poruszaniu twarzą (okolice oczu, czoło, między nosem i ustami oraz między brwiami) Z czasem zmarszczki pojawiają się także w innych częściach twarzy, w tym m.in. na policzkach, powiekach oraz na szyi. Najwięcej zmarszczek tworzy się w okresie menopauzy, kiedy w organizmie każdej kobiety obniża się ilość estrogenów.

Co robić, aby zmniejszyć ilość zmarszczek i spowolnić proces starzenia skóry twarzy

W zależności od tego, jakie czynniki oddziaływały na naszą skórę możemy wyróżnić 3 główne typy zmarszczek. Są to: zmarszczki mimiczne (powstające w wyniku ruchów mięśni), zmarszczki po słoneczne (rezultat nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV), zmarszczki grawitacyjne (wynik procesu starzenia się). Można wyróżnić kilka sposobów, które pomagają zmniejszyć ilość powstających zmarszczek oraz w pewnym stopniu spowolnić proces starzenia. Na początek trzeba się zastanowić, które czynniki mogą oddziaływać negatywnie na naszą skórę i starać się je wyeliminować. Szczególnie w okresie letnim pamiętaj, że nadmierne eksponowanie skóry na słońce jest szkodliwe. Warto zatem zrezygnować z nadmiernego opalania się i zawsze stosować filtry przeciwsłoneczne. Bardzo duże znaczenie na naszą skórę ma także unikanie używek i nadmiernego stresu. Musimy również zwracać uwagę na naszą dietę i dostarczać organizmowi wszystkie składniki odżywcze. Bardzo pomocne są także kosmetyki naturalne, które pomagają odpowiednio zadbać o skórę twarzy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here