Strona główna Usługi Organizacja trasportu zwłok z zagranicy

Organizacja trasportu zwłok z zagranicy

820
PODZIEL SIĘ

Sprowadzanie zwłok do kraju jest kosztowne, ale na szczęście jeśli ktoś z naszych bliskich zmarł poza granicami naszego kraju, mamy możliwość sprowadzenia jego zwłok do Polski i to za pośrednictwem dwóch sposobów. Możemy zlecić to firmie pogrzebowej, która zajmie się wszelkimi formalnościami sama po podpisaniu przez nas upoważnienia dla niej. Możemy również sami sprowadzić ciało, ale tylko pod warunkiem, że jesteśmy najbliższą rodziną zmarłego.

Transport zwłok z zagranicy nie jest prosty i wymaga od nas dużego zaangażowania w tę sprawę. Po pierwsze musimy wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na transport zwłok z zagranicy. Wniosek spełniający kryteria wymagane przez Kodeks postępowania administracyjnego kierujemy do starosty powiatu lub odpowiednio burmistrza miasta lub prezydenta miasta. Dodatkowo do wniosku należy dołączyć przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego dokumenty: akt zgonu oraz zaświadczenie, że osoba nam bliska nie zmarła z powodu choroby zakaźnej, ale tylko jeśli przyczyna śmierci nie została określona w akcie zgonu.

Decyzja administracyjna nie może zostać wydana później niż w przeciągu trzech dni. Rodzina na transport zwłok również ma tylko trzy dni. Terminy te są przestrzegane bardzo rygorystycznie, więc należy brać je poważnie.
Po uzyskaniu zgody od starosty lub innego organu, do którego się zwróciliśmy, musimy zwrócić się z takim samym wnioskiem do konsula urzędującego w państwie, w którym zmarł bliski. Aby zwrócić się do konsula potrzebujemy już większej ilości dokumentów, mianowicie: odpisu zupełnego aktu zgonu, pozwolenie, które już otrzymaliśmy od organu w Polsce, zaświadczenie lekarskie, które jednoznacznie wyklucza wystąpienie zgonu na skutek choroby zakaźnej lub epidemii, a jeśli zgon nastąpił na skutek wypadku, samobójstwa lub zabójstwa, potrzebna jest również zgoda lokalnej policji lub sądu. Za wydanie pozwolenia na przewóz zwłok z zagranicy przez konsula trzeba już zapłacić, w przeciwieństwie do pozwolenia, które dostaniemy z Polski.

Samochód przewożący zwłoki zmarłego musi być specjalnie oznakowany, a ciało musi znajdować się w hermetycznie zamkniętej, przeznaczonej do tego metalowej trumnie, której dno jest wyposażone w substancję chłonną. Metalowa trumna musi znajdować się w drugiej, drewnianej.

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na transport zwłok drogą powietrzną, musimy przygotować się na to, że będzie to bardziej skomplikowane niż transport lądowy. Przede wszystkim nie wszystkie linie lotnicze są chętne do świadczenia takich usług, a inne wymagają tego, aby osoba, która jest zainteresowana nietypową usługą, również znajdowała się na pokładzie samolotu wraz z kompletem niezbędnych do przewozu dokumentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here