Strona główna Rodzina Plan Daltoński w nauczaniu wczesnoszkolnym

Plan Daltoński w nauczaniu wczesnoszkolnym

581
PODZIEL SIĘ

Szkoła często kojarzy się z dyscypliną, dużym tempem pracy i mnogością umiejętności czy wiedzy do przyswojenia. Nie musi jednak tak być. Przeciwwagą dla tej wizy edukacji jest Plan Daltoński – system nauczenia, który został początkowo stworzony dla dzieci niepełnosprawnych w Berkshire w latach 20. XX wieku. Obecnie stosuje się go w różnych szkołach, niezależnie od zdolności intelektualnych dziecka. Istotą systemu jest bowiem indywidualne podejście do ucznia.

Założenia Planu Daltońskiego

Plan Daltoński zakłada, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego też plan nauczenia powinien być dostosowany do dziecka, a nie dziecko do planu. Bardzo ważna jest również współpraca z uczniem, który sam organizuje swoją pracę w systemie tygodniowym i samodzielnie realizuje zadania wyznaczone przez nauczyciela. Bardzo ważna jest struktura dnia, dzięki której dzieci mają zaplanowane wszystkie czynności, od wejścia do szkoły/przedszkola, aż do opuszczenia placówki. W tym systemie edukacji kładzie się także nacisk na wielozmysłowe uczenie się.

Plan Daltoński a pomoce dydaktyczne

Plan Daltoński ma wypracowaną strategię pracy z uczniami, w czym pomagają specjalne pomoce edukacyjne. Można je znaleźć w ofercie sklepu internetowego Moje Bambino. Wśród licznych materiałów, znaleźć można tablice do planowania zadań na dany dzień czy tydzień. Różne czynności przedstawione są graficznie, za pomocą obrazów, które mogą mieć formę magnesów, kart czy przylepnych karteczek. W asortymencie znaleźć można także pomoce edukacyjne do nauki konkretnych zagadnień matematycznych czy językowych. Popularnością cieszą się tablice czasu i zegary, układanki, klocki, figury geometryczne, klocki z obrazkami, kolorowe mozaiki, cegiełki i puzzle, a także zestawy do ćwiczenia pisania. W ofercie znaleźć można także materiały dotyczące inteligencji emocjonalnej, uczące rozpoznawać i nazywać emocje jak gra Zrób minę czy Nasze emocje.

Plan Daltoński w edukacji wczesnoszkolnej cieszy się od dekad uznaniem pedagogów i nauczycieli. Pozwala on bowiem na naukę opartą na wolności i decyzyjności dziecka, które równocześnie nie odczuwa presji związanej z terminami czy egzaminami. Rozwija się ono w swoim tempie, co nie znaczy, ze sam proces edukacyjny jest wolny czy zastopowany. Wręcz przeciwnie, aktywności ucznia są dokładnie zaplanowane, a on sam może obserwować swoje postępy. Dostępne materiały edukacyjne są dla dzieci atrakcyjne, a jednocześnie pozwalają im na uczenie się nowych rzeczy o świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here