Strona główna Zdrowie i sport Powikłania nałogu alkoholowego – co zrobić, by uratować swoje życie

Powikłania nałogu alkoholowego – co zrobić, by uratować swoje życie

357
PODZIEL SIĘ

Nałogowe spożywanie alkoholu niesie za sobą wiele zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka. Warto zwrócić uwagę na konsekwencje alkoholizmu, jakie ponoszą narządy wewnętrzne mające z alkoholem styczność w pierwszej kolejności.

Wpływ alkoholu na układ trawienny

W tym miejscu warto wspomnieć, iż alkohol zawiera w sobie etanol. Związek ten jest szczególnie niebezpieczny, stanowi dla organizmu ludzkiego truciznę. Powoduje on wyniszczanie wszystkich narządów wewnętrznych, tym samym prowadzi do przedwczesnej śmierci.

Opisując negatywne skutki działania etanolu na układ pokarmowy, warto zaliczyć tu:

  • przekrwienie i urazy błon śluzowych wyściełających cały układ pokarmowy (może to powodować liczne krwawienia)
  • refluks żołądkowy nie tylko powodujący nudności i wymioty, ale również przesuwanie soku żołądkowego ku górze (może to  powodować liczne nadżerki, zgagę, itp.)
  • przewlekłą chorobę nieżytu żołądka spowodowaną wydzielaniem zbyt dużej ilości kwasu solnego (poza nadżerkami i wrzodami, doprowadza to do stanów nowotworowych)
  • zaburzenia wchłaniania składników odżywczych powoduje wiele schorzeń na podłożu awitaminozy, a także utratę wagi
  • niewydolność wątroby prowadząca do jej marskości
  • ostre i przewlekłe zapalenia trzustki powodujące często szybką śmierć

Jak widać, w pierwszej kolejności na uszkodzenia narażony jest układ pokarmowy chorego. Wszystkie wyżej wymienione konsekwencje nałogowego spożywania alkoholu skutecznie zbliżają do szybkiej śmierci.

Jak ratować swoje zdrowie i życie

Pierwszą rzeczą jest kategoryczne zaprzestanie spożywania alkoholu, by w całości ograniczyć dostarczanie etanolu do narządów wewnętrznych. Wówczas możliwa będzie rekonwalescencja, która w najgorszym wypadku zakończy się chorobą przewlekłą. Od tej pory alkoholik będzie musiał szczególnie uważać o dbać o siebie.

Zrezygnowanie z picia nie jest dla długoletniego alkoholika łatwe. Tu może pomóc zabieg wszywki alkoholowej. Chory pod groźbą natychmiastowej utraty życia (skutek połączenia wszywki z alkoholem) nabiera awersji do trunków i może realizować cele psychoterapii antyalkoholowej. Jednocześnie, jest w stanie sukcesywnie przejść rekonwalescencję zniszczonego etanolem organizmu.

W Polsce funkcjonuje wiele punktów, w których można zgłosić się na zabieg wszywki. Zaszycie alkoholowe w Opolu wykonuje Centrum Medyczne Alkomedica. Zabieg ten jest bardzo prosty i nie wymaga skierowania lekarskiego, zaś efekt utrzymuje się nawet do 12 miesięcy. W razie potrzeby wszywkę alkoholową można powtórzyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here