Strona główna Zdrowie i sport Terapia uzależnień online – leczenie w dobie koronawirusa

Terapia uzależnień online – leczenie w dobie koronawirusa

324
PODZIEL SIĘ

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie stawia nas przed licznymi wyzwaniami. Wiele dziedzin naszego życia musiało zostać poddane gruntownej reorganizacji, a nasz sposób funkcjonowania na gruncie zawodowym, edukacyjnym czy osobistym musiał zostać dostosowany do panującego zagrożenia. Wyzwania te nie ominęły osób uzależnionych i współuzależnionych, potrzebujących wsparcia psychologicznego w postaci terapii, a także osób zajmujących się terapią takiego rodzaju. Wielu z nas może zadawać sobie pytanie – jak dostosować organizację terapii uzależnień zarówno do obowiązujących wymogów bezpieczeństwa, jak i potrzeb osób poddających się terapii?

Terapia uzależnień online

Wiele ośrodków terapii uzależnień wyszło naprzeciw potrzebom osób, które w aktualnych warunkach zagrożenia epidemiologicznego chciałyby kontynuować lub rozpocząć leczenie uzależnień. Oprócz tradycyjnej metody organizacji spotkań z terapeutą w siedzibie placówki terapeutycznej, w grę wchodzą konsultacje telefoniczne, a także organizacja terapii w sposób zdalny, bez konieczności wychodzenia z domu. Mowa o sposobie prowadzenia terapii uzależnień online, za pośrednictwem jednej z popularnych platform lub aplikacji powszechnie wykorzystywanych w dobie pandemii koronawirusa do organizacji tego typu spotkań na odległość – wideorozmów, konferencji czy wykładów. Do takich platform należą m.in.:

  • Skype
  • WhatsApp
  • Zoom
  • Messenger (wideorozmowa za pośrednictwem komunikatora portalu Facebook)
  • Signal
  • Google Duo
  • Face Time

Możliwość organizacji terapii uzależnień online stanowi niewątpliwe udogodnienie i gwarantuje, że niezależnie od obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemiologicznym osoba potrzebująca pomocy nie zostanie pozostawiona bez niezbędnego wsparcia psychologicznego. Terapia uzależnień online z terapeutą – przeniesienie spotkań z terapeutą uzależnień na platformę zdalną nie musi oznaczać rezygnacji z terapii grupowej. Wiele placówek leczenia uzależnień oferuje możliwość organizacji spotkań grup terapeutycznych dla osób uzależnionych i współuzależnionych w sposób zdalny, za pośrednictwem platform wcześniej wymienionych lub innych, dogodnych dla wszystkich zaangażowanych stron.

Szczególnie w trudnym i stresującym czasie pandemii koronawirusa warto szukać potrzebnego wsparcia psychologicznego w wyspecjalizowanych placówkach zajmujących się terapią uzależnień. Warto też dać szansę formie terapii uzależnień online, zyskującej obecnie na popularności i zapewniającej organizację spotkań w bezpieczny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here