Strona główna Rodzina Usypianie niemowlaka – porady na spokojny sen

Usypianie niemowlaka – porady na spokojny sen

646
PODZIEL SIĘ

Każdy rodzic doskonale wie, jak trudną czynnością bywa usypianie niemowlaka. Wymaga ona skupienia, zaangażowania i czasu. W wirze codziennych obowiązków i spraw, zmęczonym opiekunom nie zawsze udaje zachować się cierpliwość, przez co rytuał usypiania tylko się wydłuża. Zaczyna wówczas tworzyć się tzw. mechanizm błędnego koła. Na szczęście, profesjonalne badania oraz wiedza psychologiczna pomagają nam ten proces ustrukturyzować, a tym samym uskutecznić.

Jakie są więc niezawodne sposoby na usypianie niemowlaka? Metodą o udowodnionej kliniczne skuteczności jest 3-stopniowy rytuał JOHNSON’S, którego opracowanie zajęło ponad dekadę. Rytuał został oparty na współpracy z licznymi ekspertami z zakresu snu i zachowania, wśród których znalazła się dr Jodi Mindell – psycholog o specjalizacji medycyna snu dziecięcego.

Badania pokazują, że owa metoda, stanowiąca połączenie trzech rytuałów, przynosi efekty już po pierwszym tygodniu jej stosowania. Pierwszym rytuałem jest kąpiel, która w założeniu ma angażować różne zmysły dziecka – przede wszystkim zmysł węchu, co możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiednich i bezpiecznych płynów do kąpieli o przyjemnych zapachu, jakimi są produkty pochodzące od JOHNSON’S® Baby. Następnym krokiem jest masaż, do którego można użyć mleczka na dobranoc JOHNSON’S® Baby. Specjaliści już dawno udowodnili znaczenie regularnego dotyku dla zdrowia psychicznego dziecka, a także jakości jego snu. Masaż nie tylko zapewnia dziecku kontakt z opiekunem i poczucie bezpieczeństwa, pozwala także na wyrażanie siebie poprzez niewerbalne komunikaty i budowanie kontaktu z własnym ciałem. Ostatnim rytuałem jest tzw. czas wyciszenia, podczas którego rodzic kładzie dziecko spać. Swoją bliskość może wyrażać on poprzez przytulanie go, czytanie bądź ciche śpiewanie. Powtarzanie tych czynności sprawi, że kiedy dziecko będzie wybudzać się w środku nocy, owe zachowania opiekuna z powrotem zachęcą je do zaśnięcia.

Regularne stosowanie 3-stopniowego rytuału JOHNSON’S sprawi, że usypianie noworodka stanie się czynnością przyjemną dla obu stron. Poprzez powtarzalność danych czynności, dziecko będzie zasypiać szybciej i spokojniej, a rodzic zyska poczucie kontroli oraz bezcenną przestrzeń na budowanie więzi ze swoją pociechą.

Czytaj więcej na www.johnsonsbaby.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here