Strona główna Zdrowie i sport Wrodzone i nabyte zaburzenia słuchu

Wrodzone i nabyte zaburzenia słuchu

337
PODZIEL SIĘ

Istnieje wiele nieprzyjemnych, często nawracających dolegliwości, w których rozwiązaniu może pomóc konsultacja z laryngologiem. Lekarze tej specjalizacji zajmują się chorobami występującymi w obrębie gardła, nosa, uszu czy oskrzeli. Bardzo często do gabinetów laryngologicznych trafiają osoby doświadczające problemów ze słuchem – chodzi zarówno o pacjentów z wrodzonym niedosłuchem, jak i z dolegliwościami będącymi wynikiem postępującego wieku lub powikłań zdrowotnych – np. po przebytym ostrym zapaleniu ucha.

Przyczyny zaburzeń słuchu

Niedosłuch może być dziedziczony, może również wynikać z komplikacji zdrowotnych doświadczanych przez matkę w czasie ciąży (toksoplazmoza, stosowanie leków ototoksycznych, choroby neurologiczne, cukrzyca). Innym istotnym czynnikiem ryzyka jest wcześniactwo.
U pacjentów dorosłych niedosłuch rozwija się z wiekiem – prawie 80 procent pacjentów w wieku 70+ ma ubytki słuchu, jednak ogromne znaczenie ma styl życia – nadmierna ekspozycja na hałas (koncerty, głośne i częste słuchanie muzyki poprzez słuchawki, środowisko pracy) powoduje, że coraz młodsze osoby doświadczają zaburzeń słuchu. Do ich wystąpienia mogą przyczynić się również urazy (np. przebicie błony bębenkowej) oraz przebyte choroby – alergie, zapalenia nerwów, infekcje wirusowe, zaburzenia krążenia i inne. Diagnozowaną przez laryngologów chorobą, która nieleczona prowadzi nawet do całkowitej utraty słuchu jest otoskleroza – zwapnienie kosteczek słuchowych.

Rodzaje niedosłuchu

Wyszczególnić możemy niedosłuch odbiorczy, przewodzeniowy i mieszany. Pierwszy z nich wynika z zaburzeń nerwu słuchowego. Charakteryzuje się zdecydowanym pogorszeniem rozumienia mowy (szczególnie w hałasie) oraz lepszym słyszeniem dźwięków wysokich niż niskich. Z kolei niedosłuch przewodzeniowy wynika z problemów z przewodzeniem dźwięków do ucha wewnętrznego poprzez struktury ucha środkowego lub zewnętrznego. Charakteryzuje się gorszym słyszeniem niskich dźwięków, niejednokrotnie występowaniem szumów i wrażenia zatkanego ucha. Ubytek typu mieszanego stanowi połączenie obu wcześniejszych rodzajów niedosłuchu.

Wizyta u laryngologa jest pilnie zalecana w sytuacji występowania wycieków, zatkania lub bólu ucha, problemów z równowagą, nagłego lub stopniowego pogorszenia słuchu, a także pojawienia się szumów usznych. Przedłużające się zapalenie ucha również jest wskazaniem do kontaktu z lekarzem laryngologiem. Wszystkich pacjentów, którzy poszukują dobrego specjalisty w zakresie otolaryngologii i audiologii zapraszamy do Cracow Medical Center oraz na stronę internetową – cmc-center.pl/laryngologia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here