Strona główna Dom i ogród Za miękki materac. Jakie są konsekwencje i co z tym zrobić?

Za miękki materac. Jakie są konsekwencje i co z tym zrobić?

1166
PODZIEL SIĘ

Komfortowy i odpowiednio długi sen jest czymś, co ogromnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli rano będziemy się budzić wypoczęci, w ciągu dnia nie zabraknie nam energii do działania, nie będzie też problemów z utrzymaniem koncentracji. Na jakość naszego snu wpływa nie tylko pora, o której kładziemy się spać, ale także odpowiednie łóżko. Niewygodny materac sprawi, że bez względu na to, o której wstaniemy, będziemy odczuwać nieprzyjemne konsekwencje. Co zrobić, gdy kupiony materac okaże się za miękki?

Konsekwencje spania na za miękkim materacu

Po porannej pobudce czujesz ból w szyi, a każda zmiana pozycji wywołuje dyskomfort? To znak, że źle dobrałeś materac. Zbyt miękki materiał nie zapewni odpowiedniego podparcia kręgosłupa, przez co mięśnie będą dodatkowo obciążone i napięte. W trakcie snu Twój organizm powinien się w pełni zregenerować, a za miękki materac uniemożliwi zajęcie wygodnej pozycji, z czasem zaczniesz też mieć problemy z zaśnięciem. Na dłuższą metę korzystanie ze zbyt miękkiego materaca może spowodować nawet trwałe zwyrodnienie kręgosłupa. Ten problem można rozwiązać – wcale nie musisz wyrzucać starego materaca i kupować nowego, wyszukując „materace Katowice”. 

Wypróbuj matę kokosową

Mata kokosowa o grubości 1 cm, dopasowana do rozmiaru materaca, może znacząco wpłynąć na komfort snu. Wystarczy wsunąć ją pod pokrowiec, dzięki czemu powierzchnia będzie dużo twardsza, a kręgosłup zyska niezbędne wsparcie. Maty kokosowe, ze względu na swoje właściwości, są również polecane alergikom. Na rynku dostępne są modele, które można przymocować do materaca w taki sposób, by nie przesuwały się w trakcie użytkowania.

Pianka wysokoelastyczna utwardzi materac

Najlepiej wykorzystać taką o grubości przynajmniej 3 cm (rodzaj HR35). Pianka sprawia, że ciężar ciała jest równomiernie rozłożony, dzięki czemu mięśnie mogą w pełni odpocząć podczas snu.

Czy topper pomoże na zbyt miękki materac?

Topper, czyli inaczej materac nawierzchniowy, nadaje się do wszystkich niewłaściwie dobranych materacy. Wyrównuje powierzchnię i pozwala na regulowanie twardości, dlatego możesz ją dopasować do swoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here