Strona główna Finanse i praca Zatrudnienie pracownika – obowiązki i korzyści

Zatrudnienie pracownika – obowiązki i korzyści

45
PODZIEL SIĘ

Kiedy po założeniu firmy okazuje się, że ilość obowiązków znacznie przekracza ramy czasowe, jakie są przeznaczone na pracę, nadchodzi czas na zastanowienie się nad zbudowaniem zespołu, któremu można ją rozdzielić. Najwygodniej jest dać ogłoszenie na portalach w Internecie, które zajmują się wystawianiem tego typu ogłoszeń, określając wymagania, które kandydat powinien spełniać, żeby dobrze wykonywać swoje obowiązki, mieć potrzebną wiedzę i doświadczenie. Zawarte informacje, co firma oferuje, pozwoli na większe zainteresowanie potencjalnych pracowników prowadzonej działalności. Oprócz wynagrodzenia, które należy wypłacać każdego miesiąca, warto jest też poznać inne obowiązki, jakie ciążą na pracodawcy.

Warunki, które trzeba spełnić, zatrudniając pracownika

Aby dana osoba świadczyła pracodawcy jakiekolwiek usługi zgodnie z przepisami, potrzebne będzie spisanie umowy. Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie i podpisana przez obydwie strony. Zawarte muszą zostać w niej następujące informacje:

  • Rodzaj pracy
  • Miejsce jej wykonywania
  • Warunki wynagrodzenia
  • Wymiar czasu pracy
  • Termin rozpoczęcia
  • Okres, na który została zawarta

Po podpisaniu umowy, pracodawca wysyła pracownika na badania lekarskie. Ich koszty ponosi firma. Po otrzymaniu orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywanej pracy, pracownik może rozpocząć pracę. Ważne jest, by w skierowaniu zawrzeć wszelkie ewentualne warunki szkodliwe, na jakie może być on narażony. Następnym krokiem jest szkolenie BHP – dotyczące miejsca wykonywanej pracy. Do obowiązków pracodawcy należy również zgłoszenie nowozatrudnionej osoby do ZUS-u, w terminie nieprzekraczającym 7 dni od daty zatrudnienia.

Składki opłacane za pracownika przez pracodawcę. Zawierając umowę o pracę, pracodawca jest obowiązany zgłosić pracownika do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego, wypadkowego oraz zdrowotnego. Każdego miesiąca składki za nie muszą zostać opłacane przez firmę. Aby wygodnie płacić wszelkie zobowiązania, warto posiadać rachunek bankowy. Ranking kont firmowych pozwoli wybrać odpowiednią ofertę w banku w przypadku, gdy jeszcze nie został on założony.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta bez laktozy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here